Symfoniorkestret: Nordic Masterclass

Torsdag
09-10-25
19:30
Køb billetter
Sønderjyllands Symfoniorkester deltager i Nordic Masterclass.
Det hele startede i Alsion for over 10 år siden, da Nordic Masterclass blev grundlagt i 2012. Hvert år ansøger mere end 100 talentfulde dirigenter fra hele verden om en af de eftertragtede pladser.
Deltagerne får en unik mulighed for at blive vejledt og undervist af den legendariske finske dirigent Jorma Panula samt den danske dirigent Maria Badstue, der også er kursets stifter. Som en del af oplevelsen kan man nyde en spændende afslutningskoncert, som er gratis at opleve – en enestående chance for at overvære morgendagens dirigenter i aktion.
Vært:
Maria Badstue
Læremester:
Jorma Panula
Program:
F. Mendelssohn: Hebriderne, koncert-ouverture, op. 26
J. Haydn: Symfoni nr. 104, D-dur, (London)
C. Nielsen: Bøhmisk-dansk folketone
L. v. Beethoven: Symfoni nr. 3, op. 55, Es-dur (Eroica)
Vigtigt at vide om billetter
Sønderjyllands Symfoniorkester er ansvarlig for dette arrangement, herunder billetsalg. Alle spørgsmål vedrørende billetsalg skal rettes direkte til billetudbyderen. Koncertsalen Alsion kan ikke hjælpe ved spørgsmål om billetter.
Særligt om kørestolspladser
Koncertsalen Alsion råder over tre kørestolspladser med ledsagerplads. Har du brug for en kørestolsplads, skal du ringe direkte til billetudbyderens kundetelefon. Billetudbyderen finder du ved at klikke på ”Køb billet” her på siden.
Mad og drikke
Det er ikke tilladt selv at medbringe mad i Koncertsalen Alsion. Ønsker du at spise inden forestillingen, kan du forlænge din aften med et besøg i Cafe Alsion inden forestillingen.
- Eksterne links
Koncertsalen Alsion